Czy rozstania mogą prowadzić do depresji?
Rozstania to nieodłączny element życia każdego człowieka. W ogromnej większości są to sytuacje trudne i bolesne, z którymi ciężko sobie poradzić i wrócić do codziennych obowiązków. Czy pojawiające się smutek, ból, lęk i osamotnienie mogą być powodami zachorowania na depresję?
Zakończenie związku może być przyczyną zachorowania na depresję?
Depresja może mieć wiele przyczyn. Przede wszystkim, rozstanie oznacza utratę bliskiej osoby, co wiąże się z uczuciem smutku i żalu. Traci się osobę, z którą spędzało się dużo czasu, taką, która była zarówno w szczęśliwych, jak i tych gorszych momentach. Zakończenie relacji może być źródłem poczucia winy, zwłaszcza jeśli jedna ze stron czuje się odpowiedzialna za jego zakończenie.
Innym ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój depresji po rozstaniu jest samotność. Osoba, która straciła swojego partnera, może nagle poczuć się osamotniona i opuszczona, co z kolei może prowadzić do poczucia bezwartościowości i braku sensu życia. W nowej rzeczywistości można czuć się zagubionym i niepewnym siebie.
Jak radzić sobie po rozstaniu?
Kluczem do walki z depresją po rozstaniu jest przede wszystkim akceptacja sytuacji oraz zdrowe radzenie sobie z emocjami. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na przezwyciężenie tego problemu, ponieważ każdy człowiek jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia. Warto skupić się na własnych potrzebach i zadbać o siebie. Ważne jest utrzymanie kontaktów społecznych – rodzina i przyjaciele mogą okazać się nieocenionym wsparciem w trudnych chwilach.
Można również zdecydować się na terapię, zwłaszcza jeśli pojawiają się objawy towarzyszące depresji. w Dębicy swoje usługi oferuje m.in. gabinet psychologiczny Andrzeja Wilka. Depresja to poważna choroba – nie należy bagatelizować swojego stanu i próbować radzić sobie samodzielnie. Warto podkreślić, że depresja po rozstaniu dotyka wiele osób. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że istnieją sposoby, które mogą być pomocne w powrocie do pełni zdrowia.