Jak objawia się osobowość schizoidalna?
Osobowość schizoidalna jest to zaburzenie dość specyficzne i rzadko występujące. Należy do grupy schorzeń zwanych „klastrem A”, czy też ekscentrycznych zaburzeń osobowości. Przyczyny powstawania tego zaburzenia mogą być genetyczne, biologiczne lub behawioralne. Mogą być dziedziczone lub nabyte, np.: kiedy dziecko nie doświadcza ciepła, miłości ze strony rodziców, a spotyka się z obojętnością i brakiem reakcji na swoje potrzeby.
Porzucenie, silna trauma, doświadczenie przemocy, molestowania czy wykorzystania w okresie dziecięcym, jak i wysoka wrażliwość w wieku nastoletnim, również uznawane są za możliwe przyczyny wystąpienia zaburzenia. Osoby z tymi zaburzeniami wydają się dziwne lub osobliwe. Na ogół są samotnikami, rzadko wyrażają silne emocje, mają tendencję do bycia zdystansowanymi, obojętnymi na relacje społeczne. Osobowość schizoidalna nie jest schizofrenią, choć często pojęcia są mylone. Zaburzenie osobowości pozwala normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Osoby z zaburzeniem przeważnie wybierają prace, które pozwalają im samotnie wykonywać wszelkie zadania.
Jak objawia się osobowość schizoidalna?
Przyczyna schizoidalnego zaburzenia osobowości nie jest znana. Pomocna jest psychoterapia, a w niektórych przypadkach leki. Terapią zajmuje się Specjalistyczny Gabinet Psychiatryczny Lek. med. Andrzej Wilk. Zaburzenie objawia się tym, że osoby dotknięte zaburzeniem są powściągliwe, tępe, izolowane, niezaangażowane i zdystansowane. Ich wzorce myślenia i działania różnią się od tego, co społeczeństwo uważa za zwykłe lub normalne. Mogą im sprawiać ogromne cierpienie i kolidować z wieloma dziedzinami życia, w tym funkcjonowaniem społecznym i zawodowym. Osoby z zaburzeniami osobowości mają trudności z radzeniem sobie w życiu i nawiązywaniem zdrowych relacji, unikają kontaktów towarzyskich. Schizoidalne zaburzenie osobowości zwykle zaczyna się we wczesnej dorosłości, chociaż niektóre cechy są zauważalne w dzieciństwie. Zmagający się z osobowością schizoidalną nie mają skłonności do okazywania emocji, więc sprawiają wrażenie, jakby nie przejmowali się innymi lub tym, co się dzieje wokół nich.